Olimp High Endu :: AriniAudio
Kabel i modyfikacja słuchawek AKG K240 Individual od AriniAudio

AKG K240 Individual
Modyfikacja i Kabel Do Słuchawek

Pawle, słuchawki żeś zrobił gryfne. Twoja praca to arcydzieło.

Czystość dźwięku, subtelność i muzykalność. Jestem zachwycony.

Jedenastu moich znajomych powiedziało to samo. Dziękuję,

Marek Muras

Słuchawki AKG K240 grają dźwiękiem zogniskowanym na średnicy. Skraje pasma maja wyraźnie ograniczoną skuteczność. Ma to swoje plusy i minusy. Te słuchawki zagrają w podobny sposób w wielu systemach. Po prostu przyzwoicie. Co zrobić, jeśli chcesz pokonać te ograniczenia i w pełni cieszyć się ich potencjałem?

Modyfikacja jest pracochłonna i dość skomplikowana, ale warto, bo rezultaty są super.

Przetworniki 30mm są otwarte niewielkim otworem, który na zdjęciu ledwo widać. Predestynuje to pewien charakter brzmienia. Jak je idealnie zrównoważyć?

Modyfikacja AKG K240 polega na poddaniu precyzyjnej korekcji komór, a także na wymianie całego okablowania.

Jednym z kluczowych elementów tunningu jest wymiana felernego okablowania w pałąku. AKG to marka legendarna. Jej konstruktorzy stworzyli standard, który stanowi odniesienie do dzisiaj. Niestety, firma nie rozwijała swoich koncepcji w wystarczający sposób. Mam tu na myśli przykładowo wspomniane "okablowanie" pałąka, zobacz:

Kontrowersyjne przewodzenie sygnału w pałąku i konstrukcja komór

Prowadzenie sygnału hartowanym stalowym prętem to kiepski pomysł. Charakter brzmienia stopu żelaza z węglem jest tak specyficzny, że oba kanały grają inaczej: Zaburza to przestrzeń i ogólnie pogarsza odbiór. To jest problem, który trzeba rozwiązać. Stalowy pręt jest elementem konstrukcyjnym obudowy, a do przewodzenia sygnału służy odpowiedni przewód.

Więcej fachowych informacji na temat modyfikowania i rekablingu słuchawek znajdziesz klikając tutaj.

Rezultaty Modyfikacji i Przekablowania

Brzmienie po modyfikacji odmienia się całkowicie. Otwiera się i pokazuje zdecydowanie więcej detali. Również bas nabiera więcej głębi, kontroli i szyku. Przestrzeń ulega rozbudowaniu, zarówno wszerz, jak i wgłąb:

Wykonałem kilka egzemplarzy AKG K240 Individual, zarówno w wersji mkII, jak i Studio. Poszczególne serie i odsłony grają nieco inaczej i projekt poddawano też drobnym modyfikacjom. Trudno mi ocenić, że na pewno zawsze w celowy sposób i na plus. Egzemplarz kupiony w Czechach grał nieco lepiej:

Uzupełnieniem modyfikacji jest przewód Individual do AKG (zobacz tutaj). Efekt jest jak trzeba.

Na koniec najlepsza ciekawostka. Zauważyłem zmiany w konstrukcji po przejęciu marki przez koncern Harman. Zmiany są drobne, ale moim zdaniem widać korzystny kierunek. To przykład, że przejęcie firmy może oznaczać jej rozwój. Trzymam kciuki za AKG.

Copyright ©  AriniAudio & Individual  od 2009 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved