Olimp High Endu :: AriniAudio
System Audio T+A

System Audio T+A
Wyśmienita Elektronika i Jasno Grające Kolumny
W Jaki Sposób Wydobyć Maksymalne Możliwości?

Przekonałem się już nie raz, że urządzenia T+A to logika tonalna i precyzja dźwięków, ale do tego też finezja i muzykalność. Zdecydowanie pozostawiają przyjemność ze słuchania muzyki na swoim właściwym, tzn. naczelnym miejscu.

Tym razem miałem możliwość bardzo dokładnie przesłuchać kompletny system, wraz ze sporymi kolumnami Criterion S 2000 CTL. W trakcie odsłuchów system składał się z następujących urządzeń:

  1. Kondycjoner zasilania SpectrAl Studio.
  2. Odtwarzacz T+A MP 2000 R MKII.
  3. Wzmacniacz T+A PA 2000 R.
  4. Zestawy głośnikowe T+A Criterion S 2000 CTL.
  5. Interkonekt symetryczny Eternel XLR The Reference.
  6. Interkonekt symetryczny AcousticStarr XLR.
  7. Okablowanie głośnikowe Individual Ultimate.
  8. Okablowanie sieciowe Eternel IEC The Reference.

T+A Criterion S 2000 CTL
Zestawy Głośnikowe

T+A Criterion S 2000 CTL to spore, 3 - drożne zestawy głośnikowe. Posiadają ciekawe rozwiązanie, które łączy zalety bass refleks oraz linii transmisyjnej. Zestawy wyglądają bardzo przyciągająco i są świetnie wykonane.

Brzmienie tych głośników jest liniowe. Dźwięki poszczególnych zakresów cechuje zegarmistrzowska precyzja. To w dużej mierze zasługa zgodności fazowej i czasowej. Bas schodzi nisko i jest punktualny. Średnica jest wyraźna i zawsze obecna. Góra pasma zachwyca rozciągnięciem i mikrodetalami. Muzyka jest swobodna i pełna powietrza. Każdy dźwięk ma dla siebie sporo przestrzeni i swoje określone miejsce na scenie. Wszystkie te bardzo pozytywne i poszukiwane cechy zapewniają znakomity odbiór.

Ja jednak miałem wrażenie zbytniego rozjaśnienia dźwięku oraz niedostatecznego dociążenia. Brakowało mi powera i drive’u. Nie czułem też pulsu mocniejszych utworów. To kwestia dopasowania do preferencji, swojego pomieszczenia oraz ulubionej muzyki.

W Jaki Sposób Wydobyć Maksymalne Możliwości?
Kondycjoner zasilania Spectral
Precyzyjnie Dobrane Okablowanie

Do takiego systemu warto wykorzystać adekwatnej klasy kondycjoner zasilania, np. SpectrAl. Pomoże to odpowiednio dociążyć i nasycić brzmienie. Po podłączeniu wszystkich urządzeń do Spectrala usłyszeliśmy jeszcze więcej niuansów i detali. Muzyka nie tylko nabrała niesamowitej masy i energii, ale poprawiły się też aspekty przestrzenne.

Warto też precyzyjnie dopasować okablowanie. Podłączenie sieciówek referencyjnych Eternel IEC The Reference poprawiło barwę oraz spójność całego pasma. Zastosowanie okablowania sygnałowego Eternel XLR The Reference pomogło usłyszeć zdecydowanie więcej detali i mikrodetali. Z kolei wymiana na okablowanie symetryczne AcousticStarr XLR poprawiło nasycenie średnicy, masę dźwięku, bas oraz skondensowało średnicę. Jako okablowanie głośnikowe najlepiej sprawdził się komplet Individual Ultimate z miedzi, srebra i złota. Dał bowiem idealną równowagę między średnicą, a liniowością pasma i przestrzenią.

Podsumowanie i Wnioski

Elektronika firmy T+A to wyśmienity punkt wyjścia do budowy bardzo zaawansowanego systemu audio z górnych rejonów High Endu. Uważam wręcz te urządzenia za nową i przystępną cenowo referencję, która jest równie świetna w odbiorze. Angażująca kiedy tego chcesz, równo grająca kiedy potrzebujesz i nienachalna, kiedy szukasz niezobowiązującego relaksu. Pamiętaj, że dla takiego systemu warto zadbać o szlifujący niuanse i wydobywający wszystko co najlepsze tuning.

Dodam jeszcze, ze firma T+A zaczynała od konstruowania i produkcji zestawów głośnikowych i z tego była najbardziej znana. Urządzenia elektroniczne pojawiły się dopiero później.

Moim zdaniem jednak to właśnie elektronika najbardziej rozsławiła działalność tej firmy. Dlaczego tak myślę? Ponieważ naprawdę trudno jest znaleźć urządzenia oferujące tak spójne, precyzyjne, zrównoważone, a jednocześnie barwne i przyjemne w odbiorze brzmienie.

Copyright ©  AriniAudio & Individual  od 2009 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved